cvicenie@jogaapilates.sk
JOGA: 0907772250   |   PILATES: 0907863640
“Prečo som začal cvičiť jogu” referencie od cvičencov

Som si plne vedomý toho ako ťažko sa mení zaužívaný spôsob života. Ako ťažko sa človek rozhodne jedného dňa isť a urobiť niečo dôležité pre seba, pre svoje telo a začať cvičiť. Pre ľahšie rozhodovanie sa kedy a kde začať, uverejňujem  tieto autentické vyjadrenia mojich cvičencov po absolvovaní semestra jeseň zima 2015, 2016. Pôvodne som sa obrátil na svojich cvičencov s prosbou o spätnú väzbu k mojím lekciám jogy s týmito otázkami :

1/ Prečo si začal/a cvičiť jogu

2/ Čo ťa na cvičení oslovilo, že stále pokračuješ,

3/ Čo očakávaš v budúcnosti od cvičenia, respektíve od jogy, odo mňa ako cvičiteľa aby si pokračoval/a v cvičení

4/ Čo by si odkázala tým, ktorí sa rozhodujú začať cvičiť jogu?

Toto sú odpovede tak ako som ich s dostal od cvičencov bez akejkoľvek úpravy

Ahoj Štefan, tak už je mail tu, nedá sa nič robiť, patrí sa odpovedať.

 1. Joga sa mi zdala najlepšou formou pohybu vo veku, keď už nemáš dvadsať, ale nechceš si to priznať a chceš byť vo forme.
 2. Môj výber cvičenia jogy sa vydaril, pretože na vlastnej koži som zistila, že telo je ohybnejšie, nebolia kríže pri záťaži, napr. po práci v záhrade, asi vplýva aj na psychiku, lebo na cvičenia sa vždy teším a nehľadám žiadne výhovorky a celkovo sa cítim lepšie a hlavne mám obrovskú chuť do života.
 3. Mňa sa už asi ako cvičenkine nezbavíš, očakávam, že budem fungovať ako doteraz, alebo aj lepšie, v budúcnosti by som rada vyskúšala rôzne jogové pozície a ich vplyv na moje ja (samozrejme okrem kobylky). S Tvojím cvičením som spokojná a dôverujem Ti a nemám dôvod meniť Tvoj spôsob vedenia cvičenia, rada sa dozvedám z Tvojich úst aj overené poznatky, buď z literatúry alebo Tvoje osobné. To je komplikovaná veta, literárne vlohy mi chýbajú.
 4. Neváhajte, vek nerozhoduje, je to ideálny pohyb aj v prípade zdravotných problémov. Keď človek chce urobiť niečo pre seba, a potom v konečnom dôsledku aj pre svojich blízkych, je čas začať s jogou. Vypnúť mozog a sústrediť sa len na svoje telo vám dodá neuveriteľnú energiu.

S pozdravom

Tvá Máňa

Ahoj Stefan

Joga ma vždy priťahovala, aj keď kedysi bolo málo informácií, ale nejako som cítila, že mi vyhovuje. Začala som cvičiť v 90 tých rokoch a zo začiatku som pociťovala len to, že je  to pre mňa výborný relax. Odvtedy som mala možnosť spoznať mnohé užitočné účinky jogy.

Začala som sa cítiť pohyblivejšia, mám problém s chrbticou – vyskočenú platničku (kto nakoniec nemá problém s chrbticou?) a cvičenie mi veľmi pomáha. V podstate som bez bolesti, aj keď občas sa chrbát prihlási J. A s pohyblivosťou tela prichádza postupne aj pozitívne myslenie, väčšia odolnosť proti stresu a povedala by som, že aj nadobúdanie sebadôvery. Úžasná je práca s dychom, nikdy som nevnímala svoj dych a teraz vidím, aký je dôležitý a čo všetko sa dá s dychom vyriešiť.

Jogu som cvičila pod vedením viacerých cvičiteľov, z každého som si zobrala niečo. Joga s tebou, Štefan je úžasná v tom, že trpezlivo vysvetľuješ všetky pozície a cviky, ich účinky, a s nekonečnou trpezlivosťou(obdivujem) dávaš pozor, aby sme dobre vykonávali jednotlivé pozície. Vôbec nemám pocit, že  musím zvládnuť všetko a hneď, preto celé cvičenie je pre mňa poznávanie možností svojho tela a je to v pohode.

Jogu odporúčam každému, kto chce urobiť niečo pre svoje zdravie a nechce sa spoliehať len na lekársku „vedu“.

Prajem všetko dobré

Alena

Ahoj Štefan,

1) jogu som začala cvičiť preto, že som začala mať problémy s pohybom, príčinou je krivá chrbtica v bedrovej časti a ďalší dôvod, sedavé zamestnanie. Tak som hľadala nejakú možnosť pravidelného cvičenia.

2) na cvičení mi vyhovuje hlavne to, že nie je veľmi rytmické a aj pri nových zostavách sa neobjaví svalovina. Pri cvičení sa rozhýbe celé telo a vždy som po ňom nabitá energiou.

3) dúfam, že joga mi umožní zlepšiť moje pohybové schopnosti a ohybnosť, odbúra bolesti, v horšom prípade, že sa to nebude zhoršovať.

Rada by som sa v joge zdokonalila aj v vďaka tebe aby som bola schopná  postupom času zacvičiť niektoré asany, napr. kobylku. Myslím, že zostavy, ktoré pripravuješ sú zvládnuteľné a urobené dobre.

4) budúcim cvičiteľom by som odkázala, treba nájsť odvahu, prísť a skúsiť a potom sa treba rozhodnú či je to pravé cvičenie čo hľadajú, a hlavne treba pre seba a svoje zdravie obetovať jeden deň v týždni, stojí to za to.

Gréta

Ahoj Stefan,
1/ Prečo si začala cvičiť jogu?

Joga ma vždy lákala. Len boli iné priority a nie som ten typ, aby som cvičila len podľa knihy, čí videa. Mam rada pohyb a kyslík, preto vo voľnom čaše radšej bicyklujem. S kamarátkou sme sa dohodli, ze hneď ako pôjdem do dôchodku, budeme spolu chodiť cvičiť. Základňou podmienkou pre mňa bolo, aby to bola joga!  Potom sme zvažovali miesto a čas - jednoznačné dopoludnia a Petržalka. a pravé vtedy začínal Štefan s jogou v Petržalke. Kamarátka našla  Štefanovú ponuku a tak sme začali... a chodíme doteraz! A teraz si zacvičím ešte aj sama - podľa Štefanovho návodu, knižky, čí videa 🙂

2/ Čo ťa na cvičení oslovilo, že stále pokračuješ,

VSETKO, inakšie by som nechodila 🙂

3/ Čo očakávaš v budúcnosti od cvičenia, respektíve od jogy, odo mňa ako cvičiteľa aby si pokračovala v cvičení?

Postupne prechádzať na ďalšie asany. Je super, ze sa naša skupina stabilizovala a pribudli aj mladi, a tak môžeme spolu pokračovať ďalej.

4/ Čo by si odkázala tým, ktorí sa rozhodujú začať cvičiť jogu?

ZACAT!  Fakt to stoji zato. Mňa to baví a teším sa na kazdu hodinu 🙂

Jitka

Dobrý večer Štefan,

Jogu sme začali cvičiť s Ondrejom veľmi radi pre to, že sme si vedomí toho, že aj v našom veku je dôležitý pohyb a keď už aktívne nepracujeme, je to potrebné nahradiť cvičením.

S radosťou sme privítali možnosť cvičenia v Ivanke. Zistili sme, že postupne sa naše telo začína viac uvoľňovať a že sme viac ohybní, ako pred cvičením, tak veľmi radi pokračujeme v Tvojich cvičeniach. Veľmi nám vyhovuje Tvoj prístup k cvičeniu, vysvetľovanie a vedenie počas cvičení. Je to úžasné a sme Ti veľmi povďační. Tešíme sa, že nás berieš takých, akí sme.

Nie je to jednoduché, opustiť už zabehnutý pohodlnejší prístup k životu, obliecť sa a ísť cvičiť. Ale Tvoja osobnosť a úžasná charizma je to, čo nás láka znovu a znovu si ponaťahovať svoje posťahované telo. Boli by sme veľmi radi, keby sa Ti podarilo chodiť do Ivanky dva krát do týždňa. Boli by sme Ti veľmi povďační!!!

Rozprávame o Tvojich cvičeniach medzi svojimi známymi a verím, že časom privedieme k tomu aj ďalších. Len by bolo dobré, keby sa dalo cvičiť aj večer pre tých, ktorí chodia do práce. Skús nad tým pouvažovať.

S pozdravom Ľudka a Ondrej

 

1/ Prečo si začala cvičiť jogu?

Kôlb bolestiam chrbta, pretože mam sedavé zamestnanie.
2/ Čo ťa na cvičení oslovilo, že stále pokračuješ?

Zlepšenie fyzickej a psychickej kondície, teší ma, ze som ohybnejšia a cítim pozitívne účinky cvičenia.
3/ Čo očakávaš v budúcnosti od cvičenia, respektíve od jogy, odo mňa ako cvičiteľa aby si?

Mame výborného cvičiteľa a chcem sa i naďalej venovať joge a napredovať.
4/ Čo by si odkázala tým, ktorí sa rozhodujú začať cvičiť jogu?

Cvičte jogu a budete zdraví.

Prajem pekný večer
Viera

 

Dobrý večer,

Odpovedám vám na vaše 4 otázky.

Takže začala som preto, lebo som sa hanbila pred ortopédkou, keď sa ma po každé pýtala, čí cvičím. ..a prečo necvičím,

keď mam problémy s krčnou chrbticou aj krížovou, ďalej artrózu kolien a ramien.

Keďže neviem klamať povedala som jej pravdu, ze necvičím. Potom som začala chodiť do SNOP-u na rehabilitačné cvičenia a moje zdravotne problémy sa o niečo zlepšili.

Doporucila mi ďalej cvičiť Pilates alebo jogu. Vybrala som si jogu. A dobre som urobila, ste fajn učiteľ.

Ukážete  názorné cviky ako ich treba  robiť a nezaťažujete nás" vymývaním mozgov".

Pokračujem preto, lebo doma je ťažké cvičiť...rušia ma moje myšlienky na rôzne povinnosti okolo domácnosti.

A v telocvični- tej nasej - je taká iná energia.

Je ale pravdaže sa neviem tak sústrediť na cvičenie( dýchanie, panvové dno, sledovať svoje telo ako reaguje na cvičenie),

ale zase sa mi cvičí lepsie, keď počujem  váš hlas a   ukážete cviky ako sa majú cvičiť, ako keby som sa musela pozerať na DVD, do knihy alebo si cviky sama vymýšľať.

Očakávam, ze sa vrátime do tejto telocvične aj po rekonštrukcii.

Cviky mi pomohli pri mojich problémoch s chrbticou, mam lepšie držanie tela, lepšie znášam stres- aspoň dúfam

zlepšilo sa mi trávenie a som psychicky uvoľnená a menej unavená.

Ešte tak viac cvičiť doma! To... To...

Takže odkaz pre všetkých. Tým, ze sa cítim ja dobre, prenáša sa to aj na moju rodinu aj na moje okolie.

Prajem ešte príjemný večer.

S pozdravom  Alena

 

Ahoj Stefan

Jogu som začala cvičiť pred ôsmimi rokmi. Stretávali sme sa vždy v pondelok večer v telocvični, taká rôznorodá veková skupina žien aj mladučkých dievčat. Po polroku sa ku nám pridal môj manžel, ako jediný muž. V roku 2010 som mala komplikovanú zlomeninu ľavej nohy, ktorá ma úplne vyradila na jeden rok cvičenia. Po roku som začala znova s určitými malými obmedzeniami v cvičení. Práve joga mi pomáhala pri rehabilitácii a ja som zvládala aj trochu náročnejšie cvičenia.

Cvičenie jogy s tebou Štefan je niečo úplne iné, aké som cvičila predtým. Veľmi oceňujem, že dozeráš na nás a hlavne nás usmerníš, ako správne dýchať a cvik zvládnuť v rámci možností čo najlepšie. Som rada, že sa k nám pridávajú aj muži.

V cvičení pokračujem, vyhovuje mi toto cvičenie, lebo nemá rýchle tempo.

Na joge oceňujem pokoj mysle, sústredenie na dýchanie a cvičenie. Pomáha rozhýbať celé telo, ale viete si vybrať z množstva cvikov, tie ktoré vám vedia pomôcť.

Pre nášho cvičiteľa, len odkaz, aby s nami vydržal čo najdlhšie

S pozdravom Blažej a Zdenka Cinegoví, Zálesie.

ahoj Štefan,

dobre že si dal nejaké okruhy aby sme odpovedali, lebo ja by som napísala len ze mi to robí dobre a ze sa cítim fyzicky lepsie.
Jogu som začala cvičiť nielen kvôli bolestiam v chrbtici, ale aj pre to, ze som sa pred rokmi viac venovala rôznym druhom športu ale som prestala /výhovorky- nie je čas a pod./
pred časom som si veľa o joge čítala a preto som sa rozhodla pre ňu.
Pokračujem preto, lebo sa cítim oveľa lepsie ako pred tým.
Pokračovať v cvičení budem a od teba neočakávam už nič, nakoľko som vrcholne spokojná
s tým, ako cvičenia vedieš a popri tom aj vysvetľuješ, na co cvičenie pôsobí atd...
Na tvojich cvičeniach je pohoda.
Možno keby bol iný cvičiteľ - by som v joge nepokračovala, neviem.

Veľa ľuďom rozpravám, že cvičím jogu, volám ich aby prišli aj oni, ale asi to musí v nich dozrieť ako u mňa. Aj keby som nemala bolesti v krížoch, aj tak som rozmýšľala o nejakom cvičení, proste spraviť niečo pre seba, aby som sa udržala ako tak v mojom veku vo forme.
s pozdravom Anna

Ahoj

1/ Prečo si začala cvičiť jogu?

Jogu som začala cvičiť kvôli harmonizácii svojho tela. Na joge ma oslovilo možnosť spoznania svojho tela a dokázať ovládať a poznať svoje telo. Už viem, že u mňa všetko prameni zo žalúdka a vďaka joge to viem "predýchať".

Už sedem rokov fungujem na sile pozitívneho myslenia a myšlienok. Chcela by som v budúcnosti pochopiť nie len vedieť a dokázať dostať myšlienky - negatívne nie len z vedomia ale aj podvedomia. Ja som maximálne spokojná a každý pondelok večer neuveriteľne harmonizovaná vďaka charizme a pokoju, ktorý mate v sebe Stefan. Joga je životný štýl a raz keď budem veľká a bohatá budem mat svojho cvičiteľa jogy každý deň doma. Mojim snom je mesiac Male Divy a joga a more a slnko a joga a očista.

Pekný deň Stefan, tento pondelok žiaľ nestíham ale teším sa na ďalší pondelok s pozdravom

Adriena Polakova

Ahoj Stefan,

1/ Aká bola moja cesta k Joge /Prečo som začal cvičiť jogu ?

Dlhé obdobie v minulosti  som jogu som spájal s východnými učeniami a náboženskou praxou hlavne  Hinduizmom a sčasti Budhizmom .... pre mňa to znamenalo niečo ako „čierna mágia“, vôbec som nechápal čo je zmyslom zložitých cvičení, ktoré praktikovali „extravagantní jogíni následne dosahovali až neuveriteľné výkony. Vnímal som to celé ako niečo čo Boh, Biblia „Jahve“ – odsudzuje ako čarodejníctvo.

Po rokoch sklamania z poznávania tradičných svetových náboženstiev, začal som si viac uvedomovať oprávnenosť prijímania liečivých energií z „kameňov“ a kozmu ako takého a dôležitosť akou vplývajú na náš organizmus jednotlivé energetické centrá nášho tela – čakry a aura. Bolo to pre mňa nové poznanie, že skrze naše telá sa dostávame bližšie k pochopeniu života, Boha  - Stvoriteľa a udržovateľa „Univerza“ a jeho všetkého stvorenia. Nóvum pre mňa bolo aj  poznanie, že je to práve praktizovanie jogy, ktoré nás k tomuto cieľu priblíži. Joga ako oblasť poznávania sveta stala sa pre mňa  niečím novým a veľmi zaujímavým. Nechápal som stále prečo ľudia sa venujú joge .... ako forme módneho a prestížneho telocviku a berú to všeobecne ako módny relax a hlavne ako dôvod pre zlepšenie a uľavenie si od zdravotných problémov.

Uvažoval som o možnosti osobne spoznať praktikovanie jogy .... proste si to vyskúšať čo to vlastne je a čo mi to osobne môže priniesť ..... bola to istá zvedavosť. Dlhšie som sa nevedel k tomuto kroku rozhodnúť, hľadal som na internete rôzne „školy jogy“, ktoré umožňovali rôzne zamerania a špecializácie od kurzov pre tehotné ženy, pre ľudí s rôznymi telesnými obmedzeniami až po seniorov. Uvedomoval som si že ako „senior“ mám už isté zdravotné a fyzické obmedzenia a tak som váhal pre aký druh ponúkaných jogových kurzov sa mám odhodlať ..... mal som v tom zmätok a bol som v neistote a celú vec som odďaľoval. Zhruba polroka predtým než som s tým začal, nevesta Janka začala chodiť v Petržalke na kurz jogy k cvičiteľovi a si to veľmi pochvaľovala, že jej to veľmi prospieva. A tak nám odporučila aby sme to skúsili  a zúčastnili sa práve pripravovaného „zoznamovacieho – úvodného stretnutia“ s cvičiteľom jogy v krásnej prírode na Strednom Slovensku v Zázrivej, kde  budeme mať možnosť to spoznať na vlastnej koži o čom to je a to nám pomôže sa rozhodnúť či sa tomu budeme chcieť ďalej venovať alebo nie. Nakoniec nás presvedčila a šli sme tam s ňou „na skusy“. Naše niekoľkodenné stretnutie s cvičiteľom Jogy – p. Štefanom Topoľským – bolo pre mňa aj manželku „ohromenie“ a až neskutočne pozitívna skúsenosť.

2/ Čo ma na cvičení oslovilo, že stále pokračujem ?

V prvom rade ma oslovil - jeho prístup ako cvičiteľa jogy – hlboko ľudský a chápajúci prístup a porozumenie – voči našim zatuhnutým telesným schránkam /ako sme sami počas tohto pobytu zistili, že naše zatuhnuté telá neboli schopné väčšinu predvedených základných cvikov zacvičiť/. Ďalej to bolo odovzdanie poznatkov že základom akéhokoľvek ďalšieho pokroku je začať rozumieť svojmu vlastnému telu a začať s ním komunikovať ako z niekým blízkym, ktorého chceme mať radi, že učenie sa novým cvikom nie je o „pretekaní sa s druhými“ kto  najskôr zvládne náročné cviky, ale že je to veľmi osobný a individuálny proces, ktorý nám umožní hlbšie zblíženie sa z vlastným telom a dychom, naučí nás lepšie rozumieť samým sebe ale aj iným ľuďom, iným tvorom a lepšie pochopiť zákonitosti života ako takého a v konečnom dôsledku aj lepšie pochopiť Stvoriteľa a udržovateľa všetkého života. Všetko čo v tom krátkom čase p. Topoľský mohol stihnúť nám odovzdať zo svojich poznatkov – nám odovzdal. Pochopili sme, že sme našli v prvom rade skvelého človeka a osobnosť, ktorá je schopná pomôcť nám vykročiť a ďalej trpezlivo kráčať po ceste, ktorá dáva nášmu životu zmysluplný smer a cieľ, za ktorým má zmysel ďalej ísť. Tak sme začali aj s manželkou sa zúčastňovať jeho úvodného kurzu cvičení jogy a hlavne poznávania samých seba. Za prvý semester sa nám potvrdilo, že komunikácia z vlastným telom .... prináša síce postupné ale isté výsledky. Potvrdzuje sa nám, že všetko to čo nám trpezlivo p. Topoľský odovzdáva prináša zaručené výsledky. Jeho hodiny sú v duchu hlbokého priateľstva a vzájomného porozumenia. Vždy odchádzam z jeho hodín z pocitom, že som sa dostal o krôčik ďalej a pohybujem sa smerom dopredu ..... všetko to však závisí od môjho úsilia, osobného prístupu a od mojej úprimnosti.

3/ Čo očakávam v budúcnosti od cvičenia, resp. od jogy, a od cvičiteľa p. Topolského aby som pokračoval v cvičení ?

Postupne stále hlbšie pochopenie samého seba, postupné rozšírenie hraníc a možností fungovania vlastného tela, hlbšie preniknúť k zákonitostiam prírody a naučiť sa lepšie prežívať prítomnosť každého okamihu svojho života. Od cvičiteľa očakávam aby nepoľavil zo svojich nárokov na cvičencov a mal dosť trpezlivosti nás zasvecovať postupne do tajov jogy a nech mu slúži k úžitku všetkých jeho dobré zdravie.

4/ Čo by som odkázal tým, ktorí sa rozhodujú začať cvičiť jogu ?

Pokiaľ chcete dať svojmu životu skutočný zmysel, trvalý cieľ, lepšie pochopiť   zákonitosti života, naučiť sa vážiť si seba a iných a naučiť sa zmysluplne žiť, vhodnejšiu cestu som v živote zatiaľ nepoznal ..... vrele túto cestu doporučujem každému aspoň vyskúšať !

Začiatočník – cvičenec  Milan

 

Ahoj Štefan,

Aby som išla rovno k veci:

Pred dvomi rokmi sa mi začali problémy s krčnou chrbticou a tak som sa cez

kamarátku dostala k joge. Pomáha mi uvoľniť sa a odstrániť bolesť.

Cvičiteľ musí byť sympatický a mať príjemný hlas, čo sa mi na Tebe páči.

Je to dlhodobý proces, ale rada by som sa naučila cvičiť Jogu, tak aby mi dala

čo ponúka. Joga je nielen cvičenie tela, ale aj ducha, aspoň si myslím..

Pokiaľ mi to čas dovolí určite budem pokračovať.

V tejto chvíli nie je čo meniť, je to fajn, ako to je. Len možno malý detail, ak by

ostatným dievčatám a Tebe nevadilo, rada by som priniesla pár sviečok.

Rozhodne treba jogu vyskúšať, z rozprávania sa nedozvieme o nej toľko, čo pri

cvičení.

Na záver sa chcem poďakovať za snahu a záujem. Želám Ti veľa zdravia a

optimizmu, ktorého máš na rozdávanie...

Krásny deň Monika

Ahoj Stefan,

tak odpovedám na tvoje otázky, budem sa snažiť co najlepšie vysvetliť.

 1. začala som jogu cvičiť z dvoch dôvodov, chodila som na určite stranky povedzme ezoterické a hľadala som niečo co ma  zaujímalo a chcela som pochopiť a bolo tam aj o joge a pretože joga dáva niečo iné ako ostatne cvičenia ,potom chcela som chodiť niekam nakoľko som doma a starám sa o dieťa pri ktorom sa asi nikdy nezamestnám a tak trocha  sa venujem sebe a som aj medzi ľuďmi
 2. Pači sa mi to a je toto co mi vyhovuje, je to uvoľňujúce odchove...

3.Vsetko co môže joga dať človeku a co ponúkate? ( hihiii...)   bola by som rada keby som mohla 2x chodiť v týždni

4.Myslim ze ich to musí oslovi číže musia vedieť akí je to spôsob cvičenia, a ze to aj pomáha   ,a prečo len tak nevyskúšať keď ste zvedaví a trocha vás to láka tak aspoň okúsiť.

Dúfam ze som sa dobre vyjadrila na otázky  ,prajem spokojný štvrtok  .Edita

Ahoj Števko,

1/ Prečo som začala cvičiť jogu?

Teraz neviem, či budem presná, ale dávno cca  okolo 90. rokov minulého storočia (to znie strašne :o) ) som začala navštevovať kurz jogy, viem, že prvým cvičiteľom bol ešte stále aktívny, myslím, Dodo Blesák, potom Janka XY, veľmi mi vyhovovala - tam som sa aj naučila vlastne  Pozdrav slnku (ale už si to nepamätám).

Dôvod?  V lete 1992 som ťažko ochorela - po dovolenke v Španielsku som dostala vysoké horúčky...až som išla do nemocnice, nevedeli mi zistiť, čo mi je, prečo také vysoké horúčky, antibiotiká nezaberali...tak som bola ešte v Podunajských Byskupiciach na pľúcnom a mesiac si mysleli, že mám rakovinu pľúc. Až po ďalšom mesiaci vylúčili túto diagnózu, aj TBC, nakoniec sa konzílium lekárov zhodlo, že to bol veľmi ťažký priebeh zápalu pľúc, zrejme som si to doniesla zo Španielska a infikovala ma nejaká baktéria a ja som to veľmi zle znášala. Schudla som na 39 kg a už nedeli, čo mi majú nasadiť, tak sa rozhodli pre streptomycýn (myslím, že sa to takto píše), ktorý sa už neordinoval, ale upozornili našu rodinu, že buď to zaberie, ale ohluchnem, alebo už nezaberie a nevedia čo bude...

Zabralo, ale mám poškodené stredné ucho, ktoré zabezpečuje rovnováhu, preto v stresoch a pri nejakej chorobe a antibiotikách s vysokými horúčkami mám problémy, motám sa a dvojmo vidím...to sú ale už staré informácie, lebo som sa z toho na 90% dostala a poviem Ti, že mi pomohla joga, teda, že som sa naučila moju zostavu a každé ráno v nemocnici v Slovenskom Raji, ktorá bola v Kvetnici - už je zrušená, neboli už peniaze na jej chod - som cvičila ásany na predychávanie, na otváranie pľúc, na rovnováhu rôzne cviky a začínala a končila zostavu 5x za sebou Pozdravom slnku.

Aj doma dlhodobo, keď som bola ešte na PN-ke. Samozrejme postupne, keď mi bolo lepšie, už som nenavštevovala kurzy jogy, ani doma som necvičila....to je typický prístup človeka, keď je zle, čas si nájde, keď je lepšie, čas nemá a je "lenivý" niečo pre seba urobiť. Hovorím, teda píšem to s úplnou vážnosťou. Ale bola som dosť vytrvalá.

Samozrejme, bola som zamestnaná, veľmi zodpovedná, išla som v práci na doraz, nad rámec pracovného času,  pracovala som veľmi intenzívne, som typ perfekcionistu, nechcela som zlyhať a tak som sa dostávala vždy do väčšieho a väčšieho stresu a čím som bola staršia, ešte viac zodpovednosti a tak som bola oslabená, nabúraná imunita, zdravotné problémy....čiže opäť som chcela naštartovať s jogou, pretože som si pamätala, ako som sa tešila, že si idem zacvičiť a veľmi mi to pomohlo. Regulárny odchod do dôchodku v septembri 2014  mi dal za pravdu a začala som sa zaujímať opäť o kurzy jogy.

Pre mňa bolo prioritou nájsť také kurzy, ktoré sa konajú čo najbližšie , kde bývame a ďalšie áno bolo to (asi tak aj malo byť a nebola to náhoda), že s manželom sme aj cca 5 rokov tancovali (a začínali sme práve v tejto sále, kde teraz cvičíme). Asi to bol signál zhora?, lebo náhody nie sú, si myslím.. Síce prešli sme po roku do inej Tanečnej školy - Galadance - Senior Club a absolvovali sme aj  súťaže, kde sme taktiež schytali okrem aj posledných miest, aj tretie miesta, druhé a aj prvé miesto v r.2010. Len  manžela chytila achilovka, s ktorou má doteraz problémy - výrastok z kosti, ktorý mu pri tanečných krokoch natrhol achilovku - a prestali sme trénovať. Podstúpil dosť drahú terapiu, je opatrný, možno opäť si skúsime trochu postupne zopakovať tanečné choreografie zo štandardných tancov a potom sa rozhodneme, či opäť začneme pomaly trénovať. Je to taktiež veľký relax a radosť z tanca. Čiže aj miesto bolo pre mňa dôležité.

Prepáč, že hneď také antré v prvej odpovedi, ale aby si bol v obraze, prečo práve joga a prečo práve tento kurz. Asi to tak malo byť.

Hlavné teda dôvody sú - odbúranie dlhodobo našporeného stresu, skľudniť sa, naučiť sa relaxovať, skoordinovať dýchanie s cvičením, lebo je to skutočne veľmi ťažké, pochopiteľne precvičiť všetky kosti, celú chrbticu a nehovorím o tom, že to pomôže nielen celému telu, ale hlavne psychike, ktorá je po toľkých rokoch stresu aj zbytočného - dosť vážne nabúraná. :o) Na to taktiež cvičím jednou energetizujúcou metódou  na môj problém, o ktorom som Ti povedala - narušený hltací reflex a všetko so všetkým súvisí. To je tak pre Tvoju a len Tvoju informáciu.

2/ Čo ma na cvičení oslovilo, že stále pokračujem?

Menej cvičencov, Tvoje nenásilné a trpezlivé vysvetľovanie s porozumením, predvádzanie, opakovanie  kedy nádych  a kedy výdych, aby sme si to zafixovali, aby to bola už pomaly automatická synchronizácia,  podmaz ukľudňujúcej hudby...skrátka celkový prejav.

3/  Čo očakávam v budúcnosti od cvičenia, resp. od jogy, od Teba ako od cvičiteľa, aby som pokračovala v cvičení? 

- Budem sa snažiť pokračovať, ako mi to bude možné po finančnej stránke, aby som kurz mala aspoň v dostupnej vzdialenosti od domu, ako doteraz, aj keď by to nemalo byť prioritou, keď je klient spokojný s ostatnými podmienkami.

- Chcem si postupne zostaviť sebe vlastnú zostavu pozostávajúcu z takých Alán, ktoré mi pre moje "problémy" vyhovujú a pomáhajú, aj keď každé cvičenie je prospešné.

- Opäť sa dostať do takej formy, ako som vyššie písala, že to bude pravidelná činnosť, ktorá sa stane súčasťou každodenného fungovania. Aj keď samozrejme sa nechcem dostať opäť do stresu, ak keď  deň, dva vynechám, si poškodím zdravie. Píšem to obrazne, ale ... cvičiť tak, aby mi to robilo radosť a sa nestresovať pre vymeškané cvičenia! 

Ty buď stále trpezlivý, voči nám hlavne seniorom, opakuj nám slovne ásany, až kým to nepochopíme, ale myslím, že to ešte chápeme dosť rýchlo, ale niekedy sa zbadám, že mi fakt ulietajú myšlienky....to si hovoril, je dôležité sa sústrediť na to, čo robíme a ako dýchame. Len vydržať-

4/ Čo by som odkázala tým, ktorí sa rozhodujú začať  cvičiť jogu?

Je to učenie, ako poznať sám seba, ako si zachovať svoje telesné a s tým súvisiace psychické zdravie, ako sa skľudniť v tomto vystresovanom svete a tým seba aj zvládať a  prijímať  aj seba a okolitý svet viac s pochopením.

Sám človek pochopí, keď vytrvá, keď sa už raz rozhodol, že sa rozhodol správne. To nie sú len moje slová, sú to slová stále opakované v rôznych článkoch o joge, o živote, o štýle života a hlavne súlade mysle a tela.

 

Dúfam, že v niečom  som Ti dala podnet, je to trochu dlhšie, ale veď už mám aj nejaký vek. :o))

Pekný večer

Oli B.

Ahoj,

asi to rozdelím na dve fázy:

Spätná väzba - ja som veľmi spokojná s cvičením, aj s vysvetľovaním. Niekedy sa však rozkecas ;). ocením, ak ma/nás budeš viac opravovať. Mňa len mrzí, ze tak často vypadávam kvôli zdravotným problémom. Je pre mňa ťažké pamätať si cviky domov a tiež zisťujem ze je pre ma doma nereálne cvičiť hodinu a pol. Viem, ze je to o prioritách, ale zatiaľ schopná cvičiť par krát do týždňa takých 20-30 minúť. Viem, ze to co cvičím nie je joga, ale skôr ma to len drží vo forme. Ocenila by som, ak by súčasťou našich cvičení bolo napr. odporučenie, co cvičiť, ak som ochotná do toho dať menej casu a chcem sa udržať vo forme (akú sériu cvikov, vzhľadom na postupne uvoľňovanie svalstva). Vravím, ze ja rozumiem, aký je rozdiel medzi jogou a len takým cvičením (aj keď to nie je len o dĺžke cvičenia), ale ja dokážem sama isť len postupným nabaľovaním.

Taká konzistenejsia SV na stránku:

 1. Začala som cvičiť pre časté bolesti chrbta a absenciu pohybu v mojom živote. Mám 26 rokov a neustále zdravotné problémy. Verím, že mi joga môže pomôcť harmonizovať život - to je dlhodobý cieľ. V krátkodobom cieli si zacvičím a rozhýbem sa.
 2. Na cvičení sa mi páči, že naozaj smerujeme k poctivej joge. zažila som veľa štúdií, no na veľa miestach to vyzeralo ako aerobik, nanajvýš nejaká rehabilitácia. Páči sa mi, že tu okrem cvičenia svalového pracujeme aj s mysľou a pocitmi a celý prístup integruje celého človeka (a pri tom sa nemusia báť ani tí, ktorí sú skôr racionálne zmýšľajúci ľudia a nemajú radi ezoteriku, lebo to určite nie je premrštené).
 3. Neviem, v joge nemám ciele, som spokojná s tým, čo sa deje, z tej samotnej cesty.
 4. Dobre si overte cvičiteľa! Dnes už jogu precvičuje hocikto a už som zažila miesta, kde sa cvičili cviky vyslovene nevhodne (rôzne švihy bez adekvátneho rozcvičenia, alebo cvičenia v pološeru, kde vás cvičiteľ ani nevidel). Inak jogu určíte odporúčam.
  🙂

 

Stefan ahoj

S radosťou napíšem referenciu, ktorú môžeš zverejniť.

Hľadala som nejaké cvičenie, kvôli stupňujúcim bolestiam drieku a krku, joga ponúkla oveľa viac a stále ju z radosťou objavujem. Vyhovujú mi cvičenia, pretože sú vedené v pokojnej, kamarátskej atmosfére, kde viem vypnúť myseľ a načúvať svojmu vnútru. Hodiny Stefan nerušené popretkáva poznatkami, zaujímavosťami o joge a jej pôsobení, co ma aj doma baví doštudovať. Prijala by som cvičenie na kurze 2x do týždňa, keďže  doma nemám možnosť cvičiť. Joga je viac než len cvičenie, je to pohľad na život, človek objaví silu svojej podstaty, získa sebavedomie, vela sa o sebe dozvie tým, ze sa načúva, je to stav mysle 🙂 som veľmi spokojná, a ak je niekto zvedavý, co to jogové cvičenie je, nech to vyskúša, myslím ze neoľutuje.

Pekný večer.

Janka.

Ahoj Štefan,

1/ začala som cvičiť kvôli dlhodobým problémom s ramenom a potrebovala som nenásilné pravidelné a komplexné cvičenie

2/ rameno sa postupne zlepšuje, cvičenie  mi veľmi vyhovuje a mám to blízko domu

3/ bola by som rada, ak by sa podarilo vybaviť blízku lokalitu a zachoval sa termín . Od jogy očakávam celkové fyzické posilnenie, zvýšenie ohybnosti a prevenciu pred problémami s chrbticou, kĺbmi...

4/ak sa rozhodli, určite to treba vyskúšať, či im takéto cvičenie vyhovuje.

Ako si povedal, netreba mať veľké očakávania, myslím, že v joge nemôžeš byť netrpezlivý a chcieť rýchly výsledok ale to dlhodobé cvičenie určite prináša perfektné výsledky.

Vždy sa na cvičenia teším :o)

Elena

Pozdravujem Štefan, posielam svoje odpovede.  Vidíme sa dnes v Inspiro :-).

1/ Prečo ste začali cvičiť jogu?

- rozhodnutie opraviť a zregenerovať si telo :-).

2/ Čo Vás na cvičení oslovilo, že stále pokračujete?

- páči sa mi, ako Štefan vedie cvičenia.  Všetko je dobre vysvetlené, vnímam, že Štefan rozumie tomu, čo nám hovorí.  Počas cvičenia mám dostatok času sa sústreďovať na prevedenie jednotlivých cvikov, aj na telo.

3/ Čo očakávaš v budúcnosti od cvičenia, respektíve od jogy, odo mňa ako cvičiteľa aby ste pokračovali v cvičení?

Budem veľmi rada, za každé pokračovanie lekcií.

4/ Čo by si odkázala tým, ktorí sa rozhodujú začať cvičiť jogu?

Cvičiť.  A cvičiť s cvičiteľom, ktorý tomu aj rozumie a vníma filozofiu jogy ako takú. :-).

Hanka

Pekný deň,

 1. Jogu som chcela cvičiť už dávnejšie, ale mala som trochu obavy či to zvládnem. Mám začínajúce problémy s chrbticou a kĺbmi a cvičením jogy by som si  chcela posilniť organizmus.
 2. Cvičením jogy som len na začiatku ale mám zo seba lepší pocit či po telesnej ale aj  po duševnej stránke. Cvičenie prebieha v pohode, každý cvičí čo mu telo dovolí ale snaží sa napredovať.

Veľkú zásluhu máš na tom hlavne Ty ako cvičiteľ. Vytváraš príjemnú atmosféru na cvičení a k jednotlivým cvikom hovoríš ako ich cvičiť a na čo sú zamerané, čo je veľmi dôležité aby sme si  ich mohli precvičovať  aj doma a porozumeli v čom je ich zmysel.

 1. Mojím želaním je pokračovať v cvičení jogy a tým si udržať telesnú ale aj duševnú kondíciu, lebo jedno s druhým súvisí.
 2. Môj názor je, že joga je cvičenie hádam pre každého, treba to skúsiť. Joga nie je o vytváraní rekordov ale o tom niečo pre seba urobiť po telesnej ale aj duševnej stránke.
 3. S pozdravom

Jana Majtánová

Ahoj Stefan,

neskoro ale predsa Ti posielam odpovede

1/ Prečo ste začali cvičiť jogu?
S cvičením jogy som prvýkrát začala asi pred 15 rokmi (cvičiteľka chodila priamo k zamestnávateľovi, bolo to v rámci projektu Zdravá škola) a hneď po krátkej dobe som pocítila jej priaznivé účinky, i keď som ju necvičila tak ako by sa mala každý deň, ale asi len 3 x do týždňa, keď som zmenila zamestnanie prestala som cvičiť jogu (na vlastnú škodu) a znovu som začala cvičiť až u Teba ešte na Pečnianskej
.
2/ Čo Vás na cvičení oslovilo, že stále pokračujete?
Cvičenie jogy u Teba mne osobne veľmi vyhovuje, nakoľko pri ňom úplne zrelaxujem, vyhovuje mi, že stále trpezlivo vysvetľuješ postup pri každom cviku a ja sa môžem sústrediť na cvičenie a dýchanie, po cvičení sa cítim úplne ľahko a keď idem domov mám pocit, že som o 15 kg ľahšia, tiež je fajn, že komentuješ cviky aj zo zdravotného hľadiska, aký vplyv majú na zlepšenie zdravia a tiež, že dávaš dôraz na dýchanie, precítenie cviku, sústredenie sa na jeho vykonanie a na zosúladenie po skončení cviku.
Vyskúšala som aj cvičenie jogy v iných zariadenia, ale nevyhovuje mi, keď je tam zakaždým iný cvičiteľ a plná telocvičňa cvičencov, cviky sa cvičia rýchlo, bez radného vysvetlenia a dôrazu na dýchanie

3/ Čo očakávaš v budúcnosti od cvičenia, respektíve od jogy, odo mňa ako cvičiteľa aby ste pokračovali v cvičení?
Očakávam, postupné pridávanie ďalších prípravných cvikov k asanam, a neskôr aj cvičenie Alán, ale to záleží aj na nás na cvičencoch, či budeme disciplinovaní a budeme cvičiť aj doma, čo sa mne osobne veľmi nedarí, možno by stálo za to vyskúšať pred záverečným dychovým cvičením a mantrou óm vyskúšať krátky relax s uvoľnením v ľahu na chrbte - takto to mala zaužívané cvičiteľka pri mojom prvom stretnutí s jogou, často sa nám stalo, že sme pritom aj zadriemali na krátku chvíľku, ale malo to taký účinok ako keby sme si pospali aspoň 2 hodiny, len neviem aký máš na to názor Ty a či by to bolo z časového hľadiska možné

4/ Čo by si odkázala tým, ktorí sa rozhodujú začať cvičiť jogu?
Podľa môjho názoru je joga vynikajúcim cvičením,  jednak pre zdravých ľudí, ale aj pre tých, čo majú nejaké zdravotné problémy, prináša úžasný relax, pohyblivosť kĺbov, úľavu pre chrbticu, spevnenie svalstva, nácvik správneho dýchania, jeho zlepšenie, lepšie zvládanie stresu, človek sa celkovo lepšie cíti, dalo by sa určite povedať oveľa viac o priaznivom vplyve cvičenia jogy na ľudský organizmus, ale najlepšie ak si to každý vyskúša sám, ja osobne cvičenie jogy vrelo odporúčam

A.P.

Prepáč Štefan, že odpovedám až teraz:

Jogu som začala cvičiť, lebo ma vždy priťahovala, a keďže ju cvičila jedna kolegyňa (ešte v roku 1989) viaceré sme sa k nej pridali. Celkovo mi učenie jogy hovorí z duše.

Snažím sa žiť v duchu jamy- nijamy a cvičiť. Som si  vedomá, že cvičenie veľmi prospieva môjmu zdravotnému stavu, ako duševnému, tak telesnému. Ja som bola vždy „drevo“ a teraz som rada, že som ohybnejšia. Tiež sa veľmi dobre cítim v spoločnosti ostatných cvičiacich a dobrého učiteľa. Budem sa snažiť cvičiť stále, kým mi to zdravie dovolí. Bola by som veľmi rada, keby  som mala vždy možnosť cvičiť v mieste môjho bydliska. Spôsob cvičenia mi vyhovuje, nič by som nemenila.

Tým, čo sa rozhodujú začať cvičiť jogu odkazujem, aby neváhali a začali čo najskôr – iste ich to osloví a budú si aj po rokoch (ak pri tom vydržia) pochvaľovať, že sa na

to dali.

Ja sa vždy teším na ďalšie jogové cvičenie. Takže prosím Štefan, uč nás a cvič s nami v Ivanke aj naďalej.

Eva .

Ahoj Štefan, posielam odpovede, prepáč, že neskoro ...

1/ Prečo si začala cvičiť jogu

Uvedomovala som si ,že sa málo hýbem a inzerát som našla na lampe. Bolo to blízko aj vo vyhovujúcom čase.

2/ Čo ťa na cvičení oslovilo, že stále pokračuješ?,

Páči sa mi, tvoj taktný prístup, to že nikoho verejne nehodnotíš, a najmä to, že stále pripomínaš ako máme dýchať.

Už veľakrát som sa pristihla, že keď sa snažím robiť cviky zabúdam správne dýchať.

3/ Čo očakávaš v budúcnosti od cvičenia, respektíve od jogy, odo mňa ako cvičiteľa aby si pokračovala v cvičení?

Od cvičenia očakávam, že si trošku zlepším kondíciu, a keď pridám v lete  ešte plávanie, prechádzky a  bicykel dúfam, že aj váha pôjde dolu. S tebou ako cvičiteľom som spokojná, už som chodila cvičiť do viacerých kurzov ale tvoj prístup sa mi páči najviac.

4/ Čo by si odkázala tým, ktorí sa rozhodujú začať cvičiť jogu?

Treba cvičiť a vydržať postupne sa zmení prístup k životu a okoliu. S mojimi priateľmi dosť často o cvičení jogy rozprávame a už troch som nahovorila, aby to skúsili s nami. Všetkým sa cvičenie páči

Tak prajem veľa síl a chuti do práce.

Ahoj Ľuba

Address:
Joga a Pilates Ružinov: Tomášikova 34, 821 01 Bratislava; Joga a Pilates Petržalka: Ševčenkova 21, 851 01 Bratislava
Phone:
JOGA: 0907772250   |   PILATES: 0907863640
Email:
cvicenie@jogaapilates.sk
Style switcher RESET
Color scheme