cvicenie@jogaapilates.sk
JOGA: 0907772250   |   PILATES: 0907863640

 

Aktuálne sa na našich lekciách jogy sa oboznamujeme s Agnisara kriou, ktorá patri do skupiny očistných jogových kriji.

Pozitívne účinky tejto krije sú dané najmä tým, že Agnisára krijá aktivizuje Manipur čakru a veľmi účinne prebúdza toto naše energetické centrum. Týmto tiež podporuje imunitný systém a zvyšuje tak obranyschopnosť organizmu. Prebúdza v brušnej oblasti tráviaci oheň, ktorý spaľuje nečistoty, podporuje látkovú výmenu a celý systém trávenie. Má teda aj svoj význam pre detoxikáciu organizmu a teda účinnú prevenciu proti všetkým chorobám vznikajúcim z toxikácie. Táto technika mení pránu získanú predovšetkým dychom na vnútorné teplo, ktorým organizmus zahrieva a umožňuje tak zrýchlenie procesu odplavenia toxínov z tela von (všetkými vylučovacími systémami, vrátane pokožky).

Cvičenie vykonávame tak, že sa postavíme do mierneho stoja rozkročného (chodila na šírku bedier) a zhlboka sa nosom nadýchneme. Následne vykonáme hlboký predklon a vydýchneme do úplného vyprázdnenia pľúc. Uvoľníme kolená a oprieme sa o ne rukami Vystrite lakte a narovnáme chrbát, pozeráme sa pred seba. Po uvoľnení brušných svalov (stále sme v zadrži dychu) veľmi rýchlo a čo výrazne (pružne) pohybujeme brušnou stenou, súčasne podporujeme tento pohyb vykonávaním  falošného nádychy. Toto opakujeme niekoľkokrát podľa vlastných možností, pokiaľ je nám to príjemné zostať v zádrži dychu. Nakoniec vykonáme kontrolovaný nádych a  pomaly sa vzpriamime. Upokojíme dych a opakujeme ešte 2x.

Cvičenie je potrebné vykonávať na lačno (teda s prázdnym žalúdkom). Ženy by nemali techniku ​​vykonávať pri menštruácii, všeobecne všetci po operácii alebo ochorení brucha, po akútnych zápaloch slinivky či slepého čreva a pod. Naopak cvičenie môže pomáhať pri cukrovke.

Agnisára krijá je technika používaná ako prípravné cvičenie na klasickú hathajógovou kriju naulí. Rovnako je dobrým pomocníkom pre nácvik uddijány bandhy, brušného uzáveru.

 

 

Address:
Joga a Pilates Ružinov: Tomášikova 34, 821 01 Bratislava; Joga a Pilates Petržalka: Ševčenkova 21, 851 01 Bratislava
Phone:
JOGA: 0907772250   |   PILATES: 0907863640
Email:
cvicenie@jogaapilates.sk
Style switcher RESET
Color scheme